להתאמן על רטוב: כל הדרכים להתעמל בתוך המים

חום יולי-אוגוסט? נשמע כמו תירוץ מופלא להפסיק להתאמן – אבל אנחנו בטח לא נעודד את זה. קבלו רשימה מרעננת של פעילויות בים ובבריכה בלי טיפה אחת של זיעה

אלינה גרינשפון פורסם: 26.07.2017


כשמגיעים חודשי הקיץ, אפילו המחשבה על ספורט גורמת לרובנו להזיע הרבה יותר מדי. אם גם אתם מתקשים להבין איך הרצים מוציאים את עצמם החוצה, או מביטים בהערצה בהולכים לחדר כושר, זה הזמן להיכנס למים ולהתאמן בסטייל, בלי להזיע בגבות ובריסים. ותתפלאו, בחלק מהמקרים אפילו לא חייבים לדעת לשחות.
>> בדרך לבריכה? צללו למטה

ענייני זיעה בצד, פעילות במים מומלצת גם בזכות כושר הציפה. הגוף שוקל עשרה אחוזים ממשקלו, מה שמונע זעזועים ופגיעה ברקמות.
כל תנועה זוכה ליותר התנגדות, ומסייעת בעבודה מאוזנת על השרירים. בנוסף, מגוון התנועות הרחב שמאפשרים המים, מעודד יצירתיות.

אימון כזה מאפשר לנשים בהריון או אחרי לידה, לאנשים שסובלים מבעיות גב, מבעיות מפרקים, מעודף משקל, מאוסטאופורוזיס, מסכרת וממחלות לב לתת אימון אפקטיבי ואפילו להרגיש טוב תוך כדי.

עוד יתרון, הוא שפעילות במים מלווה בלחץ הידרוסטאטי מתמשך על הסרעפת והריאות, מה שמוביל לזירוז חילוף החומרים ושיפור בזרימת הדם. בצורה כזאת, אפשר לסיים אימון אנרגטיים בהרבה מאשר באימון ביבשה.

 
אם עדיין לא השתכנעתם, שריפת הקלוריות יעילה בהרבה וזה בגלל שהגוף לא צריך להשקיע אנרגיות בוויסות החום – המים שוטפים את הזיעה ומצננים את הגוף.
 
השהייה במים משפרת מרכיבים שונים של כושר: סיבולת לב-ריאה, יציבות, גמישות, שיווי משקל, קואורדינציה, חיזוק שרירים וסיבולת שרירים.

ורגע לפני שקופצים פנימה – אזהרה קטנה לדרך: היעדר התאדות הזיעה לא רק מסייע בשריפת הקלוריות – הוא גם מקשה על הגוף לקרר את עצמו.
זאת הסיבה שבגללה שהות ארוכה במים עלולה לגרום למכת חום, בייחוד אם טמפרטורת המים גבוהה מ־27-26 מעלות צלזיוס. מה זה אומר בתכלס? תקפידו על שתייה מרובה ועל הפסקות במהלך הפעילות.

 אירובי מים: אייטיז בתוך המים

את קלטות האירובי של שנות ה-80 קשה לשכוח. ג’ין פונדה הייתה בת בית אצל חצי עולם וגם מי שלא שייך לדור מכיר את התלבושות הצבעוניות, או זוכר את הוריו בוהים במקפצצים על המסך – בזמן שהם ישבו על הספה.

ובכל זאת, מדובר בספורט שעובד על סיבולת לב-ריאה ומסייע בירידה במשקל. באירובי מים הפעילות מבוססת על תרגילים מאימון אירובי רגיל שעברו התאמה לעבודה במים ואתם אפילו לא חייבים לדעת לשחות כי התרגילים מתבצעים במים רדודים.

האימון מתאים לסובלים מעודף משקל, מכאבי ברכיים, גב או כתפיים ולאנשים שנמצאים בתהליכי שיקום עקב ניתוח, תאונה או פציעה.

אימון כושר אישי במים: קשוח ובטוח

חובבי המאמן או המאמנת הצמודים יוכלו להעביר את השיעור מהחום הלוהט אל תוך מימי הבריכה הצוננים. שיעור כזה יכול לכלול – בהתאם לתכנית האימונים האינדיבידואלית – מקטעי שחייה לחימום, עבודה עם כדורים, משקולות ומצופים ועוד. נשים בהריון, אנשים בעלי מוגבלויות או כאלה שמחלימים מפציעות ספורט שונות ירוויחו אימון פשוט, אבל מרגיע ומהנה.
 

גלישת סאפ: לתפוס גלים בקלות

טרנד שתופס תאוצה בשנים האחרונות הוא גלישת סאפ, או פאדל בורד. היתרון בסאפ הוא שמדובר בגלשן גדול ויציב שאפשר ללמוד להתייצב עליו יחסית במהירות.
 
אין צורך בגלים גבוהים על מנת לגלוש בו, והמשוט עוזר לתפוס יותר גלים. על סאפ אפשר לעשות טיולים של ממש למרחקים לא קטנים, לאורך החופים. בשביל לגלוש על סאפ יש צורך בידע בסיס בשחייה, והוא מתאים לילדים, לנשים ולגברים ללא ניסיון קודם.

שחייה בים: הכל פתוח

גם השחייה במים פתוחים תופסת תאוצה. מדוזות בצד, מדובר בפעילות שמרגיעה את הגוף ואת הנפש, שמחזקת אותנו תוך עבודה על סיבולת לב-ריאה. האימונים מתקיימים בחופי תל אביב, הרצליה ופולג ויש תחרויות בחופי אכזיב, מכמורת, אילת, פלמחים ועוד.

האימון במים פתוחים מאפשר לאנשים שלא מסתדרים עם בריכה, כמו אנשים שרגישים לכלור או כאלה שלא מסתדרים עם הצפיפות במקום, לצאת ולשחות. כמובן שפעילות כזו גם מחברת לטבע, בעיקר כשחם מדי בשביל לטייל ביבשה. ועם ההמלצה, נזכיר לנקוט משנה זהירות, כי כידוע, הים יכול להיות לא צפוי ומסוכן.


ספינינג בבריכה: לדווש בבגד ים
אחד האימונים המוכרים והממכרים הוא הספינינג. מדובר אומנם באימון שנעשה במקור באולם ממוזג, אבל מזיעים בו כהוגן, קצב הלב עולה, המוזיקה רועשת ואחרי הכאב שמופיע בכל הגוף, מפציע החיוך.

עכשיו תארו לעצמכם את כל החוויה הזו – רק בבגד ים, בתוך מי הבריכה – ועל מכשירים ייעודיים שמחוברים לקרקעית. היתרון בספינינג במים, הוא שבניגוד לספינינג רגיל, העבודה לא מתמקדת בפלג הגוף התחתון. פלג הגוף העליון מתגייס גם הוא לעבודה, בזכות התנגדות המים. בנוסף, בתוך מים העומס על המפרקים פוחת.

הליכה במים: כמו ישו רק לא

כאמור, החום והלחות הישראליים, פוגע ביכולת להתאמן בחוץ. מי שהפעילות הגופנית העיקרית שלהם היא הליכה, נקלע למגבלות זמן שבו אפשר לצעוד בחוץ, בלי לסבול מהחום. פעמים רבות נוצר מצב בו פשוט מתייאשים ומפסיקים ללכת. הפתרון: תתחילו לצעוד בתוך הבריכה. אפשר ללכת לרוחבה, תוך כדי גריפת מים בידיים (כמו בשחיית חתירה). מתחילים לאט, ומגבירים את הקצב בהתאם לעצימות המתאימה.

   בקיצור:
– בפעילות במים הגוף שוקל עשרה אחוזים ממשקלו, מה שמונע זעזועים ופגיעה ברקמות.
– הפעילות יעילה במיוחד בשריפת קלוריות.
– חשוב להקפיד על שתייה מרובה ומנוחה כדי להימנע ממכת חום.
– פעילויות בים: שחייה במים פתוחים, גלישת סאפ.
– פעילויות בריכה: אירובי, ספיניניג, אימון כושר אישי והליכה במים.

כחום הגוף: כך תתמידו בשגרת האימונים גם בקיץ

כחום הגוף: שגרת אימונים גם בקיץ

להתאמן בכל הכוח: הרגע שבו התאהבתי באיגרוף

להתאמן בכל הכוח: הרגע שבו התאהבתי באיגרוף

Follow by Email
Facebook