מרחק נגיעה: על שיטת שלהב Child’Space

השנים הראשונות של הילד הן אלה שיכריעו ויעצבו את התפקוד שלו בחיים. שיטת שלהב Child’Space, המבוססת על שיטת פלדנקרייז, משתמשת במגע ככלי עיקרי באמצעותו מפתח הילד יכולות תקשורת, יצירתיות ולמידה. בנוסף, מסייעת השיטה באבחון מוקדם של בעיות התפתחות בקרב ילדים ואפילו אוטיזם

המכללה האקדמית בוינגייט פורסם: 07.02.2017


מדוע חשוב לעקוב אחר ההתפתחות הילד מגיל ינקות ובשנתיים הראשונות לחיים? שיטת שלהב Child’Space מבוססת על רעיונותיו ועל שיטתו של ד”ר משה פלדנקרייז. שיטת פלדנקרייז מושתתת על פיתוח מודעות באמצעות תנועה. לכל פעולה ארבעה רכיבים: חשיבה, תפיסה, תחושה ותנועה. התנועה היא הפתח הנגיש ביותר לשינוי. מאחר שגוף ונפש הם מכלול אחד, שיפורים בתנועה ישפיעו על יכולתו הרגשית, השכלית, התחושתית ועל אישיותו של התינוק בכללותה.


>> אין לכם זמן לקרוא הכל? רדו למטה


שיטת שלהב Child’Space עושה שימוש בתפיסה ובעקרונות אלו ומתמקדת בשנות החיים הראשונות בהן ההתפתחות המואצת של המוח והמיומנויות הנרכשות מעצבות את התפקוד בחיים. שיטת Child’Space מתייחסת למעגלים הסובבים את התינוק ומשפיעים עליו (המעטפת ההורית או דמויות מטפלות אחרות). כל פרט במעגלים אלו ישפיע על התפתחותו ועל מבנה אישיותו הבוגרת.


השיטה שוזרת ידע מתחומי הביולוגיה, הפיזיולוגיה, הפסיכולוגיה, המכניקה ומהקשרים ההדדיים שביניהם. כך היא בונה את התמונה הכוללת של ההתפתחות ומשמשת בסיס להתוויית דרכי הפעולה המתאימות במפגש של המטפל עם התינוק והוריו.

הכל מתחיל במגע

מגע הוא השפה של שיטת שלהב Child’Space. בעידן המודרני, עם ריבוי הצעצועים והגירויים, נרשם פחות ופחות מגע פיזי ישיר. חשיבותו של המגע היא בכך שהוא משמש מתווך להבהרת תמונת הגוף, וכלי ליצירת קשב וקשר. כל תינוק מתפתח בקצב האישי שלו, לפי המטען הגנטי והשפעת הסביבה עליו. אצל תינוקות בני אותו הגיל אשר התפתחותם תקינה, יש הבדלים בקצב ההתפתחות, בלימוד התנועות וברפרטואר התנועתי. שיטת שלהב Child’Space מציעה התבוננות כללית על התפתחות תקינה (משום שיש נטייה להורים לראות רק את הבלתי תקין, המאוחר, החסר).


המשחק הוא בסיס ללמידה והתפתחות. המשחק משמש כלי ומטרה. באמצעות משחקי תנועה, בטכניקות מגע, לומד התינוק על עצמו ועל עולמו, מגלה את היצירתיות שלו ואת יכולתו ליהנות. סביבה משחקית מאפשרת תקשורת ומעודדת למידה.
אמהות רבות מספרות שכבר בגיל מוקדם מאוד הן זיהו קשיים אצל תינוקן, ומומחים אבחנו אותם רק בגיל שנתיים או שלוש. שיטת Child’Space מחזקת את האינסטינקט ההורי, מקנה להם יכולת אבחנה ורגישות, מטפחת את המומחיות ההורית ומעניקה לאם ביטחון באמהות שלה.


אבחון של אוטיזם, למשל, בוצע עד לאחרונה בדרך כלל רק בגיל שנתיים שלוש, כאשר ההורה מזהה שהתפתחות הילד אינה תקינה ופונה לייעוץ לגורמי מקצוע בטיפת חלב או לרופא הילדים ומשם לאבחון במכון להתפתחות הילד. יש לא מעט מקרים שהילדים האלו מאובחנים אפילו בגיל מאוחר יותר — חלקם אפילו בגיל שש.
שימו לב למחוות הגוף

מחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת מנצ’סטר מצא שאם הילד מתקשה בהפגנת מחוות גוף כגון קשר עין, מחיאת כף, הצבעה, תנודות ראש וכו’, ייתכן שהוא יסבול מבעיית התפתחות השפה ואולי אפילו מאוטיזם. “ילדים שמתפתחים באופן נורמטיבי אמורים להשתמש במחוות האלו”, אומרת ד”ר לידיה גביס, נוירולוגית ילדים ומנהלת המכון להתפתחות הילד בבית החולים לילדים בשיבא. “אנחנו יודעים שילדים שלוקים באוטיזם לא מפתחים את מחוות הגוף, ולכן אפשר וכדאי לאבחן אוטיזם בגילים מאוד מאוד מוקדמים — אפילו לפני גיל שנה”.


כדאי לדעת מה הן הנורות האדומות שהורה צריך לשים לב אליהן, לעקוב אחריהן ולהיות מודע אליהן. ילד שלא מפגין את המחוות האלו לא בהכרח סובל מאוטיזם. במקרים שהילד לא מפגין את המחוות האלו הוא אמור לעבור אבחון, ובו יתברר אם מדובר בעיכוב התפתחותי. על ההורים לגלות ערנות. לא מספיק להסתכל מתי הילד התחיל ללכת או לזחול אלא גם לשים לב מתי הילד לא מרים ידיים או אינו מקפיד על קשר עין. בכך מתמקדת שיטת שלהב Child’Space, ומעניקה כלים לראיה כוללת.


עיצוב ביטחון עצמי לא מתחיל בצבא: אחת האמהות שנחשפה לשיטת CS מספרת שהיא זוכרת משפט ששמעה במהלך טיפול אצל מורה בשיטת Child’Space. בתה, בת שנה וחצי, נפלה, והיא רצה להרימה. המטפל המליץ לה להמתין, ולראות אם הילדה מתרוממת בעצמה, ואז לעודד ולשבח אותה. הערה זו מנחה אותה לאורך כל הדרך מאז. האפשרות לתת לילד למצוא את דרכו באופן עצמאי לא מתחילה בגיוס לצבא, אלא מגיל מוקדם, וחשיבות התגובה ההורית מעצבת את בטחונו והתפתחותו של הילד.

בקיצור:

• שיטת שלהב Child’Space מבוססת על שיטת פלדנקרייז, העוסקת בפיתוח מודעות באמצעות תנועה.
• השיטה משלבת יחד ידע מתחומי הביולוגיה, הפיזיולוגיה, הפסיכולוגיה והמכניקה.
• מחקר בנושא הוכיח כי ייתכן מאוד שילד שמתקשה בהפגנת מחוות גוף שונות, יסבול מבעיית התפתחות ואולי אפילו מאוטיזם.
• מטרת השיטה היא להעניק כלים לראייה כוללת של התפתחות הילד, כאשר בנוסף ניתן המקום לילד למצוא את דרכו לבד וללא עזרה מהסביבה.

בגלל הרוח: למה לתרגל יוגה בהודו זה ה-דבר

אחרי זמן רב שעולמי בחדר הכושר היה צר כהליכון, אזרתי אומץ לבקש שיבנו לי תכנית אימון, ומאותו רגע חיי השתנו. התחלתי להרים משקולות. היופי בכושר, הוא שאפשר לראות וליהנות מהתקדמות תמידית, מה שהוסיף להתלהבות מהאפשרות לשדרג את עצמי שוב ושוב

כמו מדיטציה בתנועה: זורמים על טאי צ’י?

בשקט בשקט, בתנועות איטיות והרמוניות, משתלטים  אנשי הטאי צ’י על הפארקים וחופי הים כשהם מתרגלים את השיטה, שגם היא מגיעה אלינו מהמזרח. מהי מטרת השיטה, על איזה אספקטים עובד התרגול ולמה הכל כל כך אטי? 

ג’י איי ג’ו להמונים: עופו על TRX – אבל בזהירות

מה הופך שתי רצועות להתמכרות אמיתית שגורמת לאנשים להיתלות בחדרי הכושר ובפארקים מידיהם ורגליהם? רגע לפני שגם אתם נופלים ל-TRX, הנה כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון

Follow by Email
Facebook