להיות דולה

כל עבודה מכבדת את בעליה, אבל יש עבודות שהן שליחות של ממש. הדולה, תומכת הלידה, מספקת תמיכה רציפה לאישה ההרה ולבן זוגה במהלך ההריון ובזמן הלידה עצמה, הכל על מנת להפוך את החוויה הטבעית והמאוד לא פשוטה לחיובית בהרבה

המכללה האקדמית בוינגייט פורסם: 01.02.2017

עוד משחר ההיסטוריה היו היולדות נתמכות בנשים אחרות. הן היו יכולות להיות ממשפחתן או מהקהילה אליה השתייכו. הלידה היתה זירה נשית בה נכחו מיילדות, מלוות ונשות הקהילה.

ממהרים? קפצו למטה


לנשים היה תפקיד רחב כיועצות, רוקחות, מלוות והן נחשבו לבעלות ידע רב. עם השנים, כאשר הכנסייה הלכה ותפסה מקום מרכזי לצד התבססות המדע, החלה היררכיה של המקצועות הרפואיים. החברה הפכה לפטריאכלית, כשברקע ציד המכשפות והתרחקות מהידע והתמיכה הנשית. גברים תבעו את מקומם כמטפלים הטובים ביותר ליולדות, קודם בבתי נשות המעמד העליון ואחר כך בקרב נשים בכלל.

הגדרת ההיריון והלידה כמחלה שינתה את ההתייחסות אל אלה מתהליך טבעי לבעיה שיש למצוא לה פתרון וכך עלו גם מספר ההתערבויות בחדר הלידה. האמהות הטריות עברו מלחגוג את לידת ילדיהן לצד נשות השבט, לשכיבה על מיטת חולים, קשורות ונטולות כל זכות להחליט על גופן. הן נותרו לבדן.

בחזרה לבראשית השינוי המיוחל הגיע בשנות ה-60 וה- 70 של המאה ה-20 , כאשר עלתה באירופה ובארה”ב המודעות לצורך להפוך את חוויית הלידה להומניסטית ומכבדת. אחד המאבקים הראשונים היה לאפשר את נוכחות הבעל כתומך פיזית ורגשית ברעייתו בלידה, כשלצד העלייה במספר ההתערבויות בחדרי הלידה, עלה גם הביקוש לתומכות לידה.

 

היולדות לא הסתפקו בהכנסת בני הזוג ועל פי רוב, פנו נשים שחשו בצורך להגן על עצמן בחדרי הלידה לחברותיהן הוותיקות יותר והמנוסות בלידה. למעשה, הדולה של העת החדשה, נולדה בעיקר מתוך מצוקה של יולדות כנגד עוולות הלידה המתועשת.

 

הדולה של ימיינו היא אשת מקצוע העוזרת לאישה ללדת ומספקת תמיכה רציפה ליולדת ולבן זוגה עוד משלב ההיריון. היא מעניקה תמיכה גופנית, נפשית ורגשית בעזרת כלים שרכשה. ומשתמשת בטכניקות כמו רפלקסולוגיה, שיאצו, עיסוי, יוגה, צמחי מרפא ועוד על מנת לעזור להתמודד עם כאב הצירים, לקידום הלידה, לתיווך מול צוות ביה”ח, לשחרור פחדים, ליצירת תחושת רוגע ושליטה.

 

תומכת הלידה נותנת מידע והדרכה לבני הזוג לגבי התהליכים והפעולות שנעשות במהלך הלידה ועוזרת לאישה להביע את צרכיה כך שתהיה זו היא שתבחר את אופן לידת צאצאיה.

 

חווית לידה חיובית היא אפשרית

 

בסקירה של כ-15 מחקרים שנעשו בין השנים 1966 ל- 2008 , נבדקה חשיבות התמיכה הרציפה לגבי כ- 12,791 נשים. נמצא כי נוכחות של דולה בלידה משפרת את תוצאות הלידה הן לגבי האם והן לגבי תינוקה. המאמר מציין כי בקרב נשים שקיבלו תמיכה רציפה, נמצאה ירידה של 30% בשימוש במשככי כאב, וירידה של 60% בבקשה לאפידורל. כמו כן, 50% פחות ניתוחים קיסריים ופחות לידות מכשירניות.

 

ב-25% מהלידות משך הזמן התקצר עד ללידה, ו-ב- 40% מהלידות השתמשו פחות בפיטוצין (זירוז לידה). נשים אלו נהנו מחוויית לידה טובה יותר, וסיפוק רב מהליך הלידה, אפילו אם הופיעו בה סיבוכים או ילדו בלידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים) (Berghella, et.al. , 20088).
הקורס להכשרת דולות במכללת וינגייט, פותח שער לעולם המיילדות המרגש. הלימודים משלבים ידע מקצועי ברמה הגבוהה ביותר המועבר ע”י צוות מרצים מתחום המיילדות: מיילדות בית ובי”ח, פיזיותרפיסטיות ריצפת אגן, מנחות לBOT-, דימיון מודרך ויוגה נשית, רופאי נשים וילדים, מומחיות במקצועות המגע, דולות ועוד. כל אלה יבואו לצד תרגול פרקטי והעמקה רגשית, אישית וחברתית בתקופה מאתגרת זו.

 

 

בין הנושאים הנלמדים: אנטומיה סאב לידתית, תהליך הלידה ע”פ המודל הפיזיולוגי, ההורמונלי והרגשי, שלבי הלידה, מושגים בהיריון ולידה ותרחישים בחדרי לידה, סוגי לידות ומיפוי בטן, חשיבות הלידה בחיי אישה, כלים מתוך הרפואה המשלימה לתמיכה ביולדת, תזונה וצמחי מרפא, דרכי התמודדות עם כאב, סדנת BOT, סדנת שיווק ופתיחת עסק, הנקה וטיפול בילוד, דיכאון לאחר לידה, מצבי חירום בלידה ועוד.

 

לסיכום, לימודי דולה הם מסע, היריון שלם, זו חדוות הנשיות, לימודי דולה הם לימודי חסד. יש בהם צורך יומיומי, כלל עולמי, כלל חברתי. לימודי דולה הם לימודים של נשים עבור נשים. להיות דולה זו אהבה ושליחות, וזה הרבה יותר ממקצוע.

רוצות להרשם לקורס להכשרת תומכות לידה (דולות) של המכללה האקדמית בוינגייט >> כנסו לכל הפרטים 

 

בקיצור:

 

  • בעבר הרחוק נשים עשו שימוש בידע הרחב שלהן כיועצות, רוקחות ומלוות בהריון ולידה.
  • לאחר תקופה ארוכה בה ההגמוניה הגברית שלטה בנעשה בזמן הלידה, בשנות ה-60 חזר הצורך בליווי ובקשב אמיתי לאישה במהלך ההריון ובזמן הלידה.
  • מחקרים רבים מצביעים בבירור על היתרונות הרבים ועל השיפור בחוויית הלידה עצמה כאשר נעזרים בדולה.
  • בקורס להכשרת דולות בוינגייט יילמדו נושאים במגוון נושאים רחב: אנטומיה סאב לידתית, תהליך הלידה ע”פ המודל הפיזיולוגי תזונה וצמחי מרפא, דרכי התמודדות עם כאב ועוד.
  • פרטים נוספים על קורס הדולות תמצאו כאן

 

 

אין גלוטן יש הישגים?

מגמת ההימנעות מגלוטן ההולכת ומתרחבת הגיעה גם אל קהילת הספורטאים המקצועיים, הטוענים בתוקף לשיפור משמעותי בהישגיהם מאז החלו להימנע מהחלבון. אבל האם מדובר באמת מוחלטת? שורה תחתונה – חכו עם הפרידה הרשמית

ארוך ומשגע: מצטרפים לשיגעון המרתון

בזמן שרובנו עושים ספורט בעיקר כי אמרו לנו שזה בריא, או כדי להוריד כמה קילוגרמים, מסה ענקית של אנשים יוצאת כמה פעמים בשבוע לריצה במטרה ברורה: להתחיל ולסיים לפחות פעם אחת בחייהם מרתון אמיתי.

בגלל הרוח: למה לתרגל יוגה בהודו זה ה-דבר

אחרי זמן רב שעולמי בחדר הכושר היה צר כהליכון, אזרתי אומץ לבקש שיבנו לי תכנית אימון, ומאותו רגע חיי השתנו. התחלתי להרים משקולות. היופי בכושר, הוא שאפשר לראות וליהנות מהתקדמות תמידית, מה שהוסיף להתלהבות מהאפשרות לשדרג את עצמי שוב ושוב

Follow by Email
Facebook