ארוך ומשגע: מצטרפים לשיגעון המרתון

לרוץ מרתון זה שיא השיאים? הצחקתם עכשיו לא מעט אנשים, שבזמן שהתאמנתם כבר הספיקו להתמכר לאולטרה מרתון, איש הברזל ומרוצי אקסטרים נוספים. מצטרפים?

אילנה ברגר פורסם: 22.12.2016

בקבוצות, בזוגות או ביחידים, השיגעון הנוכחי של הישראלים הוא לסיים בהצלחה לפחות פעם אחת מרתון שלם. אז איך מגיעים למצב בו צולחים 42.2 קילומטר? קבלו כמה טיפים לדרך יצאתם לריצה והרגשתם שאתם היחידים שחוזרים הביתה אחרי בקושי חצי שעה? הגיוני. כולם רצים, כולם. לבד, בזוגות, בקבוצות קטנות ובגדולות. יותר ויותר אנשים יוצאים וגומעים קילומטרים על קילומטרים.  

>> רוצים כבר להתחיל? רדו למטה לתכלס  

בזמן שרובנו עושים ספורט בעיקר כי אמרו לנו שזה בריא, או כדי להוריד כמה קילוגרמים, מסה ענקית של אנשים יוצאת כמה פעמים בשבוע לריצה במטרה ברורה: להתחיל ולסיים לפחות פעם אחת בחייהם מרתון אמיתי. לרוץ 42.2 ק”מ הפך לאתגר טרנדי במיוחד. הזמן שייקח לכם לא באמת משנה – העיקר לחצות את קו הסיום ולהצטרף להיכל התהילה של אלה שכבר עשו את זה.

רגע לפני הטיפים, בואו נצחק קצת:


   


ועכשיו ברצינות – כך תעשו את זה נכון: 


הצטרפו לקבוצת ריצה מסודרת. קבוצות ריצה קיימות כיום בכל עיר. היתרון שלהן הוא ביצירת מסגרת מחייבת יותר למי שזקוק לה ובעיקר מפוגגת את הלבד. חפשו ברשתות החברתיות תחת “קבוצות ריצה” ומיצאו את הקבוצה שמתאימה לכם או לחלופין בקשו הכוונה לקבוצה מתאימה דרך אחד ממרכזי הספורט הגדולים בארץ: וינגייט, מרכז הספורט באוניברסיטת ת”א, או אפילו דרך איגוד האתלטיקה הישראלי. זאבים בודדים? גם בסדר. רבים מתאמנים לבד. זהו ללא ספק זמן איכות מצוין עם עצמנו שיכול לעשות לנו טוב.


היוועצו עם אנשי מקצוע.
כדאי להשקיע בפגישה אחת או שתיים בתשלום עם איש מקצוע מיומן שיבנה עבורכם תכנית אימונים מפורטת על פי גילכם ומצבכם הגופני. מדובר במרחק גדול ובמשימה פיזית ונפשית לא פשוטה, כך שמבחינה בריאותית – לטווח הקצר ולטווח הארוך – חשוב לעשות את זה נכון. אחרי שבניתם תכנית, תלו אותה על המקרר וצאו לדרך!הקיצוניות מהשטן. חליתם? יש עייפות מצטברת? תקשיבו לגוף! אנחנו אנשים, לא רובוטים. במקרה כזה, התכנית על המקרר תחכה, היא תישאר שם לפחות עד שתחזרו לעצמכם.


שימרו על תזונה נכונה ועל משטר מים קפדני  – הגוף שלנו, כמו כל מכונה משוכללת, זקוק לדלק – והדלק הזה הוא קריטי בדרך לקו הסיום. היוועצו גם כאן עם איש מקצוע (עדיף עם תזונאי ספורט מוסמך), לגבי המזונות להם הגוף זקוק לצורך אתגר כזה, ובעיקר בידקו במשך תקופת האימונים ובאופן עקבי מה אכלתם, מה שתיתם וכמה, ובנוסף, מה עשה לכם טוב ומה פחות.


השתתפו בתחרויות מקדימות. ההמלצה החמה ביותר מדברת על התנסות בריצת הכנה תחרותית אחת או שתיים קצרות יותר (10 ק”מ או אפילו חצי מרתון אחד) לפני המרתון המלא. מטרת ההשתתפות היא לא להיות מופתעים.


עשו ניסוי כלים. בחודשי ההכנה האחרונים שלפני המרתון ובמשך כמה אימונים ארוכים יותר, עשו שימוש  בציוד בו אתם מתכוונים להשתמש ביום המרתון עצמו – ביגוד, נעלי הריצה, תוספי תזונה וכו’. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות אחרי חודשים ארוכים של הכנות, הוא לגלות ביום המרתון שהחזייה לוחצת או שהנעל עושה לכם יבלות.


ועוד כמה בקטנות:

  • נוחו היטב לפני היום הגדול.
  • אל תרוצו במהירות מיד עם הזינוק! חשוב לשמור על הקצב שקבעתם לעצמכם כמטרה.
  • נפצעתם? אתם מרגישים לא טוב? עדיף לעצור. כן, זה מבאס, אבל מרתונים יש בשפע, גוף בריא יש אחד.
  • תיהנו, אחרת בשביל מה כל זה?

ובקיצור:
  • חפשו קבוצת ריצה מתאימה.
  • התייעצו עם איש מקצוע ובנו תכנית אימונים.
  • אל תגזימו והקשיבו לגוף.
  • עשו חזרה גנרלית בחודשים הקודמים לריצה.
  • תיהנו.
Follow by Email
Facebook